dodano: 2020-05-02 05:00:00 edycja: 2020-05-02 11:40:16 autor: 341 odsłon: 6874

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Ustawą z 20 marca 2002 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP ustanowił 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Czytamy w tekście tego dokumentu następujące uzasadnienie:

uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim.

Biskupi wystosowując w 2018 roku specjalny list z tej okazji, przywołują słowa Jana Pawła II z jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku, które dla Polonii i Polaków za granicą mogą być swoistym programem zachowywania tych najcenniejszych wartości religijnych i patriotycznych:

„proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością” (Kraków, 9 czerwca 1979). „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie przyszłym pokoleniom!” (Gniezno, 3 czerwca 1979).

Swoje życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą wystosował również delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

Swoje życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą wystosował również delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz. W części końcowej swojego listu, który znajduje się w załączniku przypomina nam, „że wpatrując się w naszą Matkę i Królową, potrafimy według Jej przykładu kształtować nasze życie, w tym również przeżywać obecne trudne doświadczenia. Zapraszając Was do jednoczącej nas z sobą i z Bogiem modlitwy w obecności Maryi, zapewniam Was o mojej stałej modlitwie i pamięci. Niech Królowa Polski swoim miłującym spojrzeniem obejmie każdego  i każdą z Was oraz zaniesie Wasze modlitwy do stóp Najwyższego Boga, przed którym stajemy w tym wyjątkowym czasie z pokorą, miłością i nadzieją.


ponad 2 tygodnie temu, 2020-05-02 ponad 2 tygodnie temu, 2020-05-02 341 6874