Już 3 czerwca o godz. 23.27 zostanie wyemitowana w Polskim Radiu 24 kolejna audycja „Kościół nasz powszedni”, poświęcona tematowi: "Jak Polonia na świecie świętuje 100-lecie odzyskania Niepodległości".

Gościem w niej będzie ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, ks. Tadeusz Przybylak SChr – prowincjał chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii a także dr hab. Jacek Gołębiowski - dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL.

Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia wyemitowała w niedzielę 13 maja br. audycję „Familijna Jedynka” w Programie Pierwszym Polskiego Radia od godz. 6.00 do 9.00 autorstwa redaktor Sylwii Sułkowskiej zatytułowanej: "Jak Polonia na świecie świętuje 100-lecie odzyskania Niepodległości".

Wśród gości w studiu: ks. Wiesław Wójcik SChr - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu.

2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto obchodzone jest od 2002, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. Maj jest doskonałym momentem, żeby porozmawiać w Familijnej Jedynce o tym jak Polonia na całym świecie obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległości. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W audycji przedstawione zostały różne oblicza emigracji, od spełnionych marzeń do zawiedzionych nadziei. Podjęte były także kwestie jakie wiążą się z nową emigracja zarobkową głównie do krajów Europy Zachodniej. Pokazano, jak zorganizowane jest duszpasterstwo polonijne i jaką ma role w podtrzymywaniu polskości.

Powiedziano także o wydarzeniach polonijnych, które warto zaznaczyć w tym roku:

Tegorocznym Światowym Dniu Polonii i Flagi RP, który odbył  się w Królestwie Belgii - w niedzielę 6 maja br. Uroczysta Msza Święta w kościele Notre Dame de la Chapelle.

Zapowiedź V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie 20-23 IX . Organizują go główne organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele, we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" i Senatem RP.

Zapowiedź Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Rola i udział emigracji polskiej w odzyskaniu niepodległości w 1918 r." - 13-14 listopada na UKSW. 

O obchodach 100-lecia niepodległości w czasie audycji opowiedzieli także:

ks. Paweł Bandurski  SChr – prowincjał chrystusowców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie
ks. Tadeusz Przybylak SChr – prowincjał chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii

W Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja, odczytany był w środowiskach polonijnych specjalny list KEP poświęcony tematowi Niepodległości RP i roli Polonii. Opowie o nim ks. Paweł Rytel – Andrianik – rzecznik KEP.

O współczesnym zjawisku migracji i problemach nowej emigracji powie dr hab. Jacek Gołębiowski dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL.

Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan, Przemysław Goławski.

LIVESTREAMING: http://player.polskieradio.pl/-1

W załącznikach znajdują się pliki w formacie mp3 (do ściągnięcia) z przebiegu audycji.


12 maja 2018r. 341 3774 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne