Tegoroczna, 31. Noc Czuwania (21/22 października) w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy, rozpoczęła się zawiązaniem wspólnoty po godz. 18. Myślą przewodnią spotkania były słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w krakowskich Łagiewnikach w 2002 roku: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. 

Pielgrzymów przybyłych z kraju i zagranicy (Niemiec, Belgii, Francji, Irlandii, Anglii, Szkocji, Węgier, Białorusi i Ukrainy, Brazylii) przywitał w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej o. Jan Poteralski (podprzeor Jasnej Góry). Organizator, ks. Wiesław Wójcik SChr, przedstawił przybyłe grupy i zaprosił do wytrwałego czuwania. Najpierw modlitwę w intencji powołań poprowadzili nowicjusze. Rozważania apelowe przygotował Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii ks. dr Zdzisław Malczewski SChr. Przypomniał o zawierzeniu sprzed siedemdziesięciu laty przez kard. Hlonda całego narodu Niepokalanemu Sercu Maryi.

Centralnym punktem czuwania była Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki SChr. Przypomniał, nie tylko z racji na liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II, o wielkich rodakach kard. Hlondzie, Prymasie Tysiąclecia czy papieżu – naszym rodaku, ale przede wszystkim podkreślił, że łączyło ich szczególne zawierzenie siebie i Polaków Maryi, do której przez całe życie się uciekali.  Podobnym motywem, jak wskazał ks. Generał, kierowało się wielu pielgrzymów, którzy przybyli na Jasną Górę, nie tylko z naszych parafii.

Przez całą noc modlitwie przewodziły grupy: z parafii Chrystusa Króla w Stargardzie,  św. św. Piotra i Pawła w Ziębicach, św. Ottona w Pyrzycach, Polskiej Misji Katolickiej z Berlina, Gimnazjum Katolickiego im. Kard. A. Hlonda ze Stargardu wraz z młodzieżą parafialną, dzieci i młodzież ze świetlicy im. Jana Pawła II, działającej przy katedrze tarnowskiej. Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej poprowadziły przygotowanie do Eucharystii.  Obecna na czuwaniu była wikaria generalna s. Janina Koszyk MChR.

Wiele z punktów programu było transmitowanych przez TV Trwam, Radio Maryja, Radio Jasna Góra, czy internet, dzięki któremu mogli w czuwaniu w duchowy sposób uczestniczyć nasi rodacy z zagranicy. Nadsyłali oni do samego końca spotkania drogą elektroniczną intencje, które były wyczytywane i omadlane.

Relacje z czuwania są dostępne pod następującymi adresami: Radio Watykańskie, Gość Niedzielny, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Relacja foto z serwisu jasnogórskiego.


24 października 2016r. 341 4961 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne