Siostry Bractwa Różańcowego z kilku polonijnych parafii w północnej Francji, w tym jednej prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe, i obejmujących jeden francuski dekanat w diecezji Arras, Hénin-Carvin w czwartek 19 maja br. zorganizowały jednodniową pielgrzymkę do maryjnego sanktuarium w Banneux (Belgia).

Towarzyszyli im ich duszpasterze: ks. Jerzy Zawierucha SAC i ks. Tomasz Mikulak SChr. Po dotarciu na miejsce, po krótkiej indywidualnej modlitwie w miejscu objawień Matki Bożej Mariette Beco, wzięliśmy udział w nabożeństwie określanym chemin de prière: wspólnemu wędrowaniu towarzyszyły dziesiątek różańca, wezwania litanijne, śpiewy, medytacja ewangelijnej perykopy o spotkaniu Jezusa z Zacheuszem (Łk 19,1-10) a jego kulminacją było przejście przez Bramę Roku Świętego Miłosierdzia. Poznając historię objawień i etapy nawrócenia Zacheusza zostaliśmy zaproszeni do otwarcia jeszcze raz drzwi naszego życia Chrystusowi i rozwijania w sobie postawy miłosierdzia wobec innych, do czego wzywa przeżywany Rok Jubileuszowy Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Owo zaproszenie do rozsiewania wokół siebie dobroci, miłości i miłosierdzia ‘podjęła’ również mszalna homilia wygłoszona przez delegata biskupiego ds. Caritas (délégué épiscopal pour la pastorale de la santé et pour Caritas) diecezji Namur, ks. Josepha Bayeta, który przewodniczył południowej Eucharystii dla grup francuskojęzycznych, w której uczestniczyliśmy, a koncelebrowali nasi kapłani wraz z ks. Aristide z Demokratycznej Republiki Konga. Po uczcie duchowej był czas na posiłek i wzmocnienie sił witalnych: niektórzy z nas spożywali w plenerze to, co przygotowali przed wyjazdem, inni natomiast udali się do oddalonej o ok. 500 m restauracji prowadzonej przez członkinie stowarzyszenia wiernych świeckich Travailleuses Missionnaires de l’Immaculée. Sala, w której spożywaliśmy posiłek, była bardzo pięknie i gustownie udekorowana z okazji przeżywanej w minioną niedzielę uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ostatnim punktem programu w Banneux była wspólna Droga Krzyżowa poprowadzona przez s. Thérèse ze zgromadzenia Filles du Saint-Esprit, które swoją placówkę mają w Billy Montigny. Dodajmy, że i podróż upływała nam w modlitewnym duchu – przy wspólnym śpiewie, rozważaniu różańcowych tajemnic światła i filmie o objawieniach maryjnych w Fatimie.

Fotogalerię z pielgrzymki  znajdziemy w odnowionym niedawno internetowym serwisie polonijnej parafii Rouvroy – Méricourt, do którego odwiedzin serdecznie zapraszamy. ‘Namiary adresowe’ pozostały niezmienione (http://www.pmk-rouvroy.fr)

ks. Tomasz Mikulak SChr, Rouvroy


22 maja 2016r. 2 2063 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne