Na miejsce obchodów Dnia Migranta i Uchodźcy w niedzielę 15 stycznia 2017 r. diecezjalne Duszpasterstwo Migrantów archidiecezji Dijon wybrało kościół St. Martin w parafii Genlis, miejscowości oddalonej około 20 km od Dijon. O godz. 10:00 w kościele zgromadzili się licznie parafianie i przedstawiciele wspólnot migracyjnych. Temat dnia, z woli papieża Franciszka, uczulał zebranych na nieletnich, bezbronnych migrantów szukających nowej ojczyzny, z dala od rodziny i ich kraju.

Właśnie wokół tego tematu skupił się pasterz archidiecezji, abp Roland Minnerath, zabierając głos w kilkuminutowym wystąpieniu poprzedzającym tradycyjnie już wspólną Eucharystię. Koncelebrowali ją, pod przewodnictwem i z homilią arcybiskupa Dijon, kapłani reprezentujący różne kraje i narody, m. in.: miejscowy proboszcz, ks. Jean-Louis Portay, ks. Marcel Luedi, delegat biskupi do spraw duszpasterstwa migrantów, młodzi kapłani z Indii i Afryki pracujący w archidiecezji oraz kapelani wspólnoty wietnamskiej, ks. Joseph Mai (na co dzień wikariusz w parafii Ste. Chantal w Dijon) i polskiej ks. Ryszard Fyda SChr (będący również proboszczem parafii Ste Élisabeth de la Trinité w Dijon).

W homilii abp Minnerath nawiązał do roli Kościoła i wyznawców Chrystusa w budowaniu królestwa Bożego. Polega ono na tworzeniu wspólnoty, jednoczeniu ludzkości, otwartości na wszystkich. Mówił, że nasza różnorodność jest bogactwem a bliźni to nie ten, którego sobie wybrałem, ale ten, którego spotykam na mojej drodze; że nasza ojczyzna jest w niebie i dlatego nie można absolutyzować naszej ziemskiej ojczyzny; że misja Kościoła katolickiego jest uniwersalna, obejmująca wszystkich bez wyjątku, zatem winniśmy wznosić się ponad to, co nas różni i dzieli oraz uznać godność każdego człowieka. W Eucharystii właśnie szukamy siły i mocy do realizacji tej misji, zleconej nam przez Jezusa Chrystusa, który dla nas jest Drogą, Prawdą i Życiem. Bez Niego zaś zamykamy się na siebie nawzajem.

Liturgię ubogacił aktywny udział parafian i przedstawicieli wspólnot, przez śpiew, czytania, modlitwę wiernych, procesję z darami. W imieniu wspólnoty polskiej pierwsze czytanie odczytała Beata Knop, wezwanie modlitwy wiernych w intencji młodocianych migrantów Ewelina Rucyk a dar w procesji poniosła Beata Piątkowska. W procesji z darami przejmującym gestem było symboliczne przyniesienie i przekazanie przez dzieci statku, z pamięcią o tych wszystkich migrantach, którzy przez morze usiłują dotrzeć do Europy i często w nim tracą życie. W ich intencji modlił się w memento za zmarłych modlitwy eucharystycznej ks. Marcel Luedi. Po okolicznościowym błogosławieństwie i zakończeniu Mszy św. , obecni przeszli do pobliskiej sali parafialnej na apéritif przygotowany przez parafian i wspólny obiad. Następnie chętni obejrzeli film: świadectwa dzieci migrantów pt. „Les enfants migrants – Les enfants d’abord”.

ks. Ryszard Fyda SChr


16 stycznia 2017r. 230 2158 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne