W niedzielę, 15 września 2019 roku, w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Krzysztof Olejnik SChr.

W tym roku duszpasterskie dni odpustowe, przygotowujące parafian do świętowania, jak również sama uroczystość, przeżywane były w duchu wspomnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kaznodzieja, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz SChr w bardzo przejmujący sposób ukazał dramat ludzi dotkniętych wojną, koncentrując się w szczególności na losie tych, którzy w wyniku decyzji politycznych po 1945 roku zostali wypędzeni ze swych domów rodzinnych i przesiedleni na tereny ziem zachodnich. Nieprzypadkowy temat homilii był wprowadzeniem do odsłonięcia po Eucharystii pomnika wzniesionego w hołdzie „Tułaczym Rodzinom”, tym którzy na te ziemie zostali przesiedleni, dźwigali je z ruin i umacniali tam polskość.

Dedykacja wypisana na granitowej tablicy, zawierała następujące przesłanie:

Tułaczym Rodzinom, Matkom i Dzieciom, Polakom, przesiedlonym z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej i zesłanym w syberyjską tajgę i w stepy Kazachstanu, łagiernikom, przymusowym robotnikom III Rzeszy, żołnierzom z Armii Polskiej na Zachodzie i wszystkim, którzy w wyniku decyzji politycznych, wbrew swojej woli osiedlili się w Chociwlu i okolicy po 1945 roku. To oni dźwigali tę ziemię z ruin, budowali polskość i dzisiejszą niepodległość.
w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę i w 80. rocznicę zbrojnej napaści na Polskę.
11.11.1918 r., 01.09.1939 r., 17.09.1939 r.
z wdzięcznością, pamięcią i modlitwą mieszkańcy Chociwla i okolic.
Chociwel, 15.09.2019 r.”

Na obelisku zostało także umieszczone zdjęcie przedstawiające jedną ze scen, która ujęła dzieci siedzące na stopniach wagonu. Jest to obraz z pierwszych transportów. Do ponad dziesięciotonowego granitowego kamienia przylegają także pokłady kolejowe, na których rozmieszczono tablice z nazwami miejscowości, z których przybyli osadnicy na te ziemie.

Projektantem pomnika był ks. kanonik Marek Cześnin. Inicjatorką i główną fundatorką była dr Walentyna Chlebcewicz - Szuba, która jako dziecko wraz z rodzicami została przesiedlona do Chociwla w 1945 r. Pozostałe środki potrzebne na sfinansowanie pomysłu udało się pozyskać od parafian którzy bardzo pozytywnie odpowiedzieli na apel proboszcza parafii.

Kolejną zrealizowaną inicjatywą tegorocznych uroczystości było wydanie albumu „Czas i ludzie”. Zawiera on zbiór fotografii dokumentujących historię przesiedleńców od 1945 do chwili obecnej.

Do mieszkańców Chociwla i wszystkich uczestników uroczystości, na ręce proboszcza ks. Jerzego, specjalny list skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.


17 września 2019r. 341 1650 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne